Czym różnią się od siebie żaluzje drewniane i bambusowe?

Zarówno żaluzje drewniane jak i bambusowe mają ponadczasowy design i przez lata będą wyjątkową dekoracją Twoich okien. Oba rodzaje żaluzji składają się z lameli, czyli inaczej listewek czy piórek żaluzji. Te bambusowe są z reguły cieńsze, posiadają porowatą strukturę, która jest bardziej matowa. Z kolei drewniane są gładsze i grubsze, a co za tym idzie stabilniejsze przy dużych gabarytach. Jedna żaluzja drewniana może przesłonić do 3,6 m szerokości okna, podczas gdy maksymalna szerokość żaluzji bambusowej wynosi 2,4 m. Decydując się na ich konkretny rodzaj warto wziąć pod uwagę nie tylko własne preferencje, ale również długofalowy komfort codziennego użytkowania.

Żaluzje drewniane czy bambusowe – waga ma znaczenie

Żaluzje bambusowe są znacznie lżejsze od żaluzji drewnianych. Uśredniona waga żaluzji bambusowych to około 2 kilogramy na metr kwadratowy, podczas gdy waga żaluzji drewnianych wynosi nawet do 4 kilogramów na metr kwadratowy. Im lżejsze lamele, tym łatwiej obsługiwać cały system żaluzji, zwłaszcza, gdy chcesz zainstalować żaluzje wyposażone w mechanizm sznurkowy lub koralikowy. Jeśli zatem planujesz taki rodzaj osłony nad oknem tarasowym lub na innych dużych przeszkleniach zdecyduj się na żaluzje bambusowe lub rozważ modele drewniane wyposażone w napęd elektryczny.
 

Żaluzje drewniane czy bambusowe – które przepuszczają mniej promieni słonecznych?

Żaluzje drewniane są znacznie lepszym izolatorem temperatury i promieni słonecznych niż żaluzje bambusowe. Znacznie lepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, które szybko się nagrzewają, np. na poddaszach, czy w garażach lub innych wolno stojących budynkach. Dzięki gęstszej strukturze drewnianych listewek, przepuszczają nie tylko mniej światła, ale także mniej ciepła do środka pomieszczenia, dlatego szczególnie poleca się je do montażu w sypialniach czy salonach.

Żaluzje drewniane czy bambusowe – które są bardziej odporne?

Jeśli chodzi o zastosowanie żaluzji w kuchniach czy łazienkach, istnieje możliwość wybrania kompozytu: naturalnego drewna i PCV. Takie żaluzje nazywają się „Faux wood” i w takiej postaci doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Ponadto żaluzje drewniane, ze względu na swoją mniej chropowatą powierzchnię, w mniejszym stopniu przyciągają kurz. Nie zmienia to jednak faktu, że każda z osłon czyszczona regularnie nie przysporzy większy problemów podczas wykonywania porządków.
 
Anwis w liczbach
1000
dystrybutorów w całej Polsce
42 państwa
eksport na cały świat
3000
instalacji dziennie
801 88 99 22