Mowa mianowicie o osłonach zewnętrznych, które – jako rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo oraz chroniące wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się i nasłonecznieniem – są coraz częściej stosowane. Jak z nimi postępować? Rad udziela producent osłon, firma ANWIS.

Nowoczesne osłony zewnętrzne, jak rolety elewacyjne, rolety naokienne i podtynkowe, żaluzje fasadowe są rozwiązaniami wpływającymi na polepszenie parametrów użytkowych domu. Stanowiąc barierę dla promieniowania słonecznego, szczególnie w letnie, gorące dni, chronią wnętrza domu przed nadmiernym nagrzewaniem się. Natomiast zimą ograniczają nadmierną ucieczkę ciepła przez okna. Ponadto osłony zewnętrzne zabezpieczają otwory okienne i elewacje przed zniszczeniem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. przed gradem, deszczem, śniegiem, wiatrem.

Roleta fasadowa wymaga regularnego czyszczenia.

Rolety elewacyjne oraz żaluzje fasadowe, z racji tego, że znajdują się na zewnątrz, w odróżnieniu od osłon wewnętrznych, w dużo większym stopniu narażone są na różnego rodzaju zabrudzenia. Dla prawidłowego ich funkcjonowania szczególnie niebezpieczny może być gromadzący się na nich kurz oraz drobinki piasku. Zanieczyszczenia mogą być przyczyną zniszczenia powierzchni osłon, co w konsekwencji wpłynie na estetykę całego budynku, ale także mogą przyczynić się do uszkodzenia mechanizmów odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie osłon. Dlatego też ważne jest zadbanie o systematyczne czyszczenie zarówno rolet, jak i żaluzji zewnętrznych.

Większość prac związanych z utrzymaniem w czystości osłon możemy przeprowadzić sami. Raz na jakiś czas warto jednak zdać się na fachowca, przede wszystkim wówczas, gdy zakupione przez nas rozwiązania wyposażone są w automatykę, umożliwiającą zdalne sterowanie. Ponadto fachowiec sprawdzi detale, funkcjonowanie rolety, mechanizmy, w które wyposażony jest zastosowany przez nas produkt. Rolety zewnętrzne elewacyjne, rolety naokienne czy rolety zewnętrzne podtynkowe wyposażone są w skrzynkę z rurą nawojową oraz pionowe prowadnice. Gromadzący się w nich brud najlepiej usunąć za pomocą sprężonego powietrza. Tego typu kompleksowe usługi serwisowe oferują punkty partnerskie firmy ANWIS.

Roleta fasadowa może być czyszczona przy użyciu wody i detergentu.

Czyszczenie i konserwacja rolet i żaluzji zewnętrznych nie jest niczym skomplikowanym, podstawowe prace można przeprowadzić we własnym zakresie. Należy jednak przestrzegań pewnych zasad.

Do czyszczenia rolet zewnętrznych należy zastosować szmatkę lub miękką szczotkę. Uchroni to przed ewentualnym zarysowaniem powierzchni rolety (tak zwanego pancerza rolety). Nie należy również stosować agresywnych środków czyszczących, w tym szorujących. Czyszczenie rolet zewnętrznych z powodzeniem można przeprowadzić za pomocą wody z dodatkiem płynu do naczyń. Wodą z delikatnym środkiem myjącym czyścimy również paski i linki, które służą do ręcznej obsługi rolety.

Rolety fasadowe oraz żaluzje fasadowe powinny być regularnie serwisowane.

Czyszczenie żaluzji fasadowych należy rozpocząć od całkowitego opuszczenia lameli i zamknięcia ich w jedną stronę, a następnie – po oczyszczeniu – w drugą. Lamele czyścimy miękką szczotką, usuwając pył, kurz oraz inne zanieczyszczenia. W przypadku żaluzji fasadowych nie wolno stosować preparatów na bazie rozcieńczalnika i rozpuszczalnika. W przypadku elementów tekstylnych również należy je oczyścić na sucho. Warto pamiętać, że czyszczenie na mokro lamel żaluzji fasadowej mogłoby spowodować powstanie nieefektownych smug. Wyjątkiem są tu jedynie profesjonalne maszyny myjące dedykowane do tego typu produktów.

Bogata gama kolorystyczna rozwiązań sprawia, że każdy może znaleźć produkt dopasowany do własnych potrzeb. Rolety oraz żaluzje zewnętrzne idealnie komponują się zarówno z domami utrzymanymi w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Jednak, aby spełniały swoją rolę jako estetyczne i funkcjonalne zwieńczenie elewacji, należy o nie dbać i przeprowadzać systematyczne czyszczenie.

Anwis w liczbach
1000
dystrybutorów w całej Polsce
42 państwa
eksport na cały świat
3000
instalacji dziennie
801 88 99 22