Czarne żaluzje drewniane – do jakich wnętrz pasują?

Czarny kolor żaluzji drewnianych we wnętrzu otwiera nam drogę do bardzo różnych stylizacji. Dawniej czerń nie była wykorzystywana powszechnie w aranżacji pomieszczeń, ponieważ obawiano się przytłaczającego, „smutnego” efektu. Później czarna farba tablicowa, lansowana przez niektórych projektantów, nieco odczarowała tę barwę. Jednak – odkąd w łaski miłośników stylowych wnętrz wkradły się takie style jak loftowy, glamour czy rustykalny – czerń triumfalnie wkroczyła na salony, ponieważ pozwala na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Liczba oryginalnych pomysłów na wykorzystanie tego koloru jest wprost nieskończona, a jednym z nich są właśnie drewniane żaluzje. 

Przykłady można mnożyć. Np. w stylu glamour, w którym królują ciepłe beże, biel, jasne szarości i pudrowy róż, drewniane żaluzje w kolorze czarnym mogą grać pierwsze skrzypce, stanowiąc niebanalny, kontrastowy akcent. W dodatku w otoczeniu charakterystycznych dla glamour luksusowych, „mięsistych” materiałów i faktur, drewno będzie najlepszym wyborem do osłony okien, ponieważ pozwoli nam zachować lekkość aranżacji.

Do użycia czarnych żaluzji drewnianych w industrialnym wnętrzu raczej nie trzeba nikogo przekonywać. W stylu, gdzie tłem jest betonowa lub ceglana ściana, meble są z metalu, surowego drewna w ciemnych kolorach, a na pierwszym planie są prostota i funkcjonalność, będą idealnie korespondować z dobrze skomponowanym wnętrzem.


Również dla miłośników podróży, tropikalnych klimatów oraz wnętrz w stylu kolonialnym, czarne żaluzje drewniane to absolutny must have – będą idealnym wykończeniem dla takiej aranżacji, stanowiąc prawdziwą „kropkę nad i”.

A czy da się takie żaluzje wykorzystać we wnętrzu w stylu rustykalnym? Jak najbardziej – naturalne kolory, charakterystyczne dla tych stylizacji mogą tworzyć nieco mdłą całość, o ile nie zadbamy o efektowny detal. Rozwiązanie jest proste – mocny akcent na oknach, jakim z pewnością są czarne żaluzje drewniane, pozwoli przełamać spokojny wystrój.
 

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się czarne żaluzje drewniane?

Taka osłona okienna jest naprawdę uniwersalna i pasuje niemal do każdego pomieszczenia. W salonie, gdzie zwykle mamy duże okna, będzie doskonale izolować od ostrego światła i temperatury na zewnątrz, a dodatkowo może stanowić tło dla dekoracji w tym wnętrzu. Sypialnia to równie dobra lokalizacja – sterujemy ilością światła w zależności od potrzeb i preferencji, a ponadto dodajemy wnętrzu elegancji i stylu.


Czarne żaluzje drewniane w nowoczesnym stylu będą pasować także do lokali użytkowych, których charakter jest zwykle bardzo praktyczny i minimalistyczny. Biura czy sale konferencyjne staną się o wiele bardziej przyjazne i ciepłe w odbiorze, gdy zamontujemy w nich dekoracje wykonane z drewna.
 

Aranżacja okien czarnymi żaluzjami drewnianymi – kilka praktycznych wskazówek

Czy istnieją jakieś uniwersalne reguły dotyczące zastosowania czarnych żaluzji drewnianych we wnętrzach? Oczywiście, że nie, ponieważ dobry design to sztuka, a ta, jak wiadomo, rządzi się swoimi prawami. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, dotyczących urządzania wnętrz, które zawsze się sprawdzają.

Duet czerni i bieli to ponadczasowe połączenie, dlatego biała wnęka okienna zawsze będzie stanowić doskonałe tło dla czarnych żaluzji drewnianych. Jednak taka dekoracja to nie tylko akcent, ale wręcz dominanta, więc warto przemyśleć, czy nie pojawia się w zbyt małym lub zatłoczonym wnętrzu. Z pewnością jednak jeden, nawet sporych rozmiarów czarny element, jest lepszy wizualnie w odbiorze niż wiele małych przedmiotów w tej wersji kolorystycznej.


Sposobem na złagodzenie pewnego wrażenia surowości, która może się pojawić w przypadku dużych okien zaaranżowanych przy pomocy czarnych żaluzji drewnianych, jest natomiast dodatkowa dekoracja okienna, na przykład proste, zwiewne firany – najlepiej z delikatnego tiulu lub muślinu w kolorze białym, mlecznobiałym lub śmietankowym.

Tak mocny akcent, jak czarne żaluzje drewniane, najlepiej będzie pasował do pomieszczeń o minimalistycznym designie. Na pewno ich montaż w loftowej kuchni czy kolonialnym salonie to bezpieczny wybór. Dopasowanie ich do wystroju w stylu glamour czy vintage to już wyższy stopień wtajemniczenia, ale warto prześledzić przykładowe aranżacje, poszukać inspiracji, a będzie można się cieszyć ponadczasowym, eleganckim, a ponadto niebanalnym wnętrzem przez długie lata.
Anwis w liczbach
1000
dystrybutorów w całej Polsce
42 państwa
eksport na cały świat
3000
instalacji dziennie
801 88 99 22