​​
Żaluzje to ponadczasowy trend - są bardzo efektowne, a ponadto łatwo dopasować je do każdego wnętrza. Z pewnością będą istotną ozdobą wszystkich pomieszczeń, bez względu na to, jaki materiał i kolor osłony wybierzemy. Czy się kurzą? Jak każdy przedmiot w domu. Jak myć żaluzje? Omiecenie ich raz na dwa tygodnie w zupełności wystarczy by utrzymać osłony w czystości. Jeśli jesteśmy uczuleni na kurz i roztocza, zadbajmy o nie podobnie jak o meble w naszym domu. Ważne, aby porządki wykonywać systematycznie i zgodnie z kilkoma prostymi zasadami. 

Czyszczenie osłon okiennych jest proste, pod warunkiem że porządki robimy systematycznie.


Usuwanie kurzu z powierzchni lamel – jak czyścić lamele?


Zastanawiasz się, jak czyścić żaluzje poziome? Do omiecenia żaluzji wystarczy nam miotełka do kurzu lub ściereczka z mikrofibry. Aby zrobić to sprawnie, warto ustawić osłonę w pozycji zamkniętej. Pozwoli to na szybkie przetarcie powierzchni lamel. Na początek obróćmy je przodem do wnętrza i wyczyśćmy ruchami - z góry do dołu. Następnie obróćmy żaluzję na drugą stronę, przecierając ją z dołu do góry. W ten sposób będziemy czyścili osłonę zgodnie z kierunkiem układania się lamel. Przy szybkich ruchach będzie to o wiele wygodniejsze i może zapobiec przypadkowemu uszkodzeniu żaluzji. Czyszczenie żaluzji drewnianych w ten sposób nie sprawi Ci żadnego problemu.
 

Równie praktycznym rozwiązaniem jest użycie odkurzacza do czyszczenia żaluzji. Ważne, aby był on wyposażony w szczotkę z delikatnym włosiem. Przystępując do porządków zwróćmy uwagę, czy ustawiliśmy małą moc ssania a końcówkę pozbawiliśmy osadzających się na niej zabrudzeń.

Żaluzje metalowe możemy sprzątać przy pomocy odkurzacza.


Innym narzędziem, które skutecznie usunie kurz z powierzchni lamel jest szczotka do żaluzji. Z powodzeniem sprawdzi się przy sprzątaniu każdego rodzaju poziomych osłon: drewnianych, bambusowych czy aluminiowych. Szczotka wykonana jest z kilku równolegle położonych wałków, które w zależności od modelu, pozwalają przecierać do siedmiu pasów lamel jednocześnie (od spodu i od góry). Możemy nią sprzątać zarówno na sucho, jak i na mokro. 
 

Czyszczenie żaluzji na mokro


Jednak jak czyścić żaluzje aluminiowe lub drewniane, gdy użytkujemy je w pomieszczeniach szczególnie narażonych na zabrudzenia, np. w kuchni, a na ich powierzchni osadził się tłuszcz? W takim przypadkach warto użyć wody lub delikatnych środków czyszczących (o odczynie zbliżonym do neutralnego). Mogą to być gotowe nawilżone ściereczki lub szmatka nasączona płynem do mycia naczyń. Porządki warto zacząć od usunięcia wierzchniej warstwy kurzu, który przy kontakcie z wodą będzie się rozmazywał. Jeśli podczas czyszczenia zdecydujemy się na zdjęcie żaluzji z okna, powinniśmy uważać, aby mechanizm osłony, np. silnik, nie uległ zamoczeniu.

Żaluzje poziome możemy przemywać szmatką nasączoną wodą z delikatnym detergentem.
Mycie żaluzji poziomych nie musi być skomplikowane. Wystarczy systematyczność oraz kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą nam szybko i skutecznie zadbać o ich estetyczny wygląd. Od czasu do czasu warto także przetrzeć mechanizmy i drobne części żaluzji na sucho – wówczas okno będzie wyglądać na schludne i zadbane.
 

Żaluzje pionowe – jak czyścić materiałowe verticale?

 
Czyszczenie żaluzji pionowych w większości przypadków przypomina dbanie o czystość osłon poziomych. Drewniane i bambusowe verticale nie sprawiają problemu. Najlepiej sprawdza się wilgotna gąbka, miotełka do kurzu lub odkurzacz elektryczny, ustawiony na najniższą moc. We wszystkich przypadkach czyszczenie odbywa się pionowo, od góry do dołu.  Przy bardziej uporczywych zabrudzeniach sprawdzają się specjalne środki czyszczące, przeznaczone do osłon kuchennych. Sposób stosowania takich preparatów podany jest na opakowaniu. Aby uniknąć tak mocno zabrudzonych żaluzji, warto regularnie czyścić je szczególnie w miejscach, które są najbardziej narażone na zabrudzenia (w pobliżu podłóg lub nad kuchenką w kuchni).

Jednak jak umyć żaluzje wykonane z materiałów? Podstawowym sposobem odświeżenia tego typu osłon jest ich odkurzenie. Końcówkę odkurzacza prowadzimy delikatnie z góry do dołu, by żaluzja się nie wyginała. Niektóre zasłony materiałowe można także wyprać (warto zapytać o taką możliwość w czasie zakupu żaluzji materiałowych lub sprawdzić na stronie producenta). W tym celu ściągnij całą osłonę z okna, zwiń ją, zabezpiecz przed rozwinięciem i wsadź do pralki. Do prania wykorzystaj program dla delikatnych tkanin. Unikaj też wirowania. Aby wysuszyć osłonę, wystarczy rozwiesić ją na suszarce lub łóżku. W końcu można je ponownie rozwiesić w salonie, by cieszyć się ich nienagannym wyglądem.
Anwis w liczbach
1000
dystrybutorów w całej Polsce
42 państwa
eksport na cały świat
3000
instalacji dziennie
801 88 99 22