Styl eklektyczny łączy ze sobą elementy wystroju pochodzące z różnych epok. Dlatego doskonale sprawdza się u tych osób, dla których meble, urządzenia, dodatki mają duże znaczenie i wartość sentymentalną. Segment rodem z epoki PRL ustawiony obok bogato zdobionego fotela na tle industrialnej białej ściany? Styl eklektyczny kocha takie połączenia. Kolorowe dywany i skandynawskie meble – nie ma żadnych przeciwskazań. Nie zapominajmy jednak, że łączenia też powinny znać swoją granicę, w myśl zasady: co za dużo, to niezdrowo. Aby nie przesadzić i stworzyć niepowtarzalne wnętrze w dobrym guście warto wszystko wcześniej dokładnie zaplanować, nie zapominając także o wyborze odpowiednich rolet materiałowych wewnętrznych. 

Białe rolety materiałowe to doskonałe tło dla wzorzystych donic.

Jedno- czy wielokolorowo – odpowiedni wybór

Na samym początku powinniśmy zestawić ze sobą największe elementy pomieszczenia, czyli meble i sprawdzić, czy są pomieszaniem kilku stylów, czy stanowią jeden komplet. Jeśli decydujemy się zestawić ze sobą szafę, kanapę, fotel i stolik, każdy rodem z innego „świata”, elementy wiszące na oknach, takie jak osłony okienne, powinny być bardziej stonowane. Warto zdecydować się na rolety wewnętrzne materiałowe w jednym kolorze – białym, jeśli chcemy rozjaśnić wnętrze, ciemnym – jeśli planujemy w ten sposób podkreślić nastrój panujący w pomieszczeniu. W przypadku kompletów mebli, możemy rozważyć eklektyzm w stylizowanych dodatkach, stawiając na półkach rodzinne pamiątki z dawnych lat, kładąc na podłodze dywan po babci i na kanapie koc zrobiony na drutach przez mamę. Wtedy wybór rolet wewnętrznych materiałowych może być trudniejszy, bo bardziej urozmaicony. Do wyboru mamy całą paletę barw, struktur, wzorów. Możemy zdecydować się na odważne, mocne, jednolite kolory, które zawsze ciekawie korespondują z eklektycznymi wnętrzami. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór rolet wewnętrznych materiałowych stylizowanych na konkretny obraz czy wzór – w ofercie marki Anwis znajdziemy tkaniny z ptakami, kwiatami, figurami geometrycznymi. Najważniejsze to pamiętać, że dobór osłon okiennych pod kolor ścian to nie zawsze jedyne i dobre rozwiązanie, warto otworzyć się na nowe możliwości i uruchomić wyobraźnię.

Grunt to dobra wizja i możliwość zmiany

Styl eklektyczny nie jest dla każdego, to należy przyznać otwarcie. Najlepiej sprawdzi się u osób kreatywnych, z nutką zmysłu artystycznego, takich, które lubią zmiany. Czy decydując się na rolety wewnętrzne materiałowe jesteśmy skazani na jeden ich rodzaj? Nic bardziej mylnego. Łatwy montaż i uniwersalność rolet wewnętrznych materiałowych wolnowiszących oraz przyszybowych, daje nam nieskończone możliwości dopasowania tkanin do zmian, które planujemy w pomieszczeniu. Dla większości osób osłony okienne to nie tylko zapewnienie prywatności i bezpieczeństwa, ale to także ważny element wystroju wnętrza. Styl eklektyczny kocha zmiany, uzupełnienia i co rusz nowe dodatki, dlatego wykorzystanie możliwości, jakie dają nam rolety wewnętrzne materiałowe jest niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem.

Rolety na okno w stylu eklektycznym mogą być stonowane lub przykuwać wzrok wzorami i fakturą materiału.

A może art déco?

Wnętrza dla tych, którzy cenią sobie luksus i bogactwo ujęte w najmniejszych detalach,  czyli styl art déco. To wersja dla zdecydowanie bardziej wymagających pasjonatów dekoratorstwa. Niewątpliwie jest kunsztowniejszą odmianą stylu eklektycznego. Art déco gustuje w wyrafinowanych tkaninach, elegancko wykończonych materiałach, pikowanych strukturach, niebanalnych ornamentach. To wszystko bez problemu wykorzystamy we wnętrzu dzięki roletom wewnętrznym materiałowym, które dają niekończące się możliwości w zakresie wyboru kolorów i tkanin. 
 

Zasady, o których warto pamiętać

Pomocą w doborze koloru i wzoru rolet materiałowych wewnętrznych do całości pomieszczenia mogą być trzy propozycje różnych zestawień. Pierwsze z nich, monochromatyczne, to połączenia charakteryzujące się użyciem jednej barwy. Najczęściej jasnej, która rozświetla pomieszczenie i bezpiecznie komponuje się z innymi elementami. Drugie to zestawienia harmonijne, uzyskiwane przez barwy sąsiadujące ze sobą w widmie słonecznym, jak czerwień i fiolet, zieleń i żółć. To odważne połączenia, ale dzięki temu idealnie sprawdzą się w eklektycznych wnętrzach. Trzecie połączenie wykorzystuje kontrast, czyli bazuje na zestawieniu najjaśniejszej barwy z najciemniejszą. Jak wykorzystać te zasady i jak odnieść je do struktury materiałów można przeczytać w poniższym artykule: 
Anwis w liczbach
1000
dystrybutorów w całej Polsce
42 państwa
eksport na cały świat
3000
instalacji dziennie
801 88 99 22