Narodziny stylu boho
Styl boho pojawił się wraz z intensywnym rozkwitem kultury hipisowskiej. Jego nazwa nawiązuje do bohemy, czyli środowiska francuskiej cyganerii artystycznej, buntującej się przeciw obowiązującym konwenansom i odgórnie narzuconym normom społecznym. Ci XIX wieczni artyści niezwykle cenili sobie niezależność i wolność, a zarazem bezgranicznie oddani byli sztuce, przekładając jej wartości ponad wszystko. Ich niezwykle barwny, ekstrawagancki i nieco nonszalancki styl życia idealnie wpasowywał się w kulturę hipisowską, która pełnymi garściami zaczęła czerpać z niego wzorce. I tak narodził się styl boho, łamiący konwencję, nawiązujący do różnych stylów, obfitujący kolorami i mnogością dodatków, które na pierwszy rzut oka zupełnie do siebie nie pasują.
Styl boho - ciepłe wnętrza pełne kolorów
Inspiracją dla boho jest kultura hipisowska i styl etno nawiązujący do folklorystycznych klimatów. Nie można się zatem specjalnie dziwić, że wnętrza urządzone w tym stylu są niezwykle różnorodne, wypełnione mnogością kolorów i pełne zaskakujących połączeń. Pojawiają się w nich także akcenty ludowe czy etniczne, nawiązujące do wielu kultur z odległych i egzotycznych miejsc. Nie może również zabraknąć roślin doniczkowych, które zbliżają do natury. Wydawać by się mogło, że styl boho to przede wszystkim duża ilość różnorodnych dodatków i elementów dekoracyjnych umieszczonych w przypadkowych miejscach i bez pomysłu. Okazuje się jednak, że aby wnętrze zachowało odpowiedni klimat musi być urządzane z głową, a przy łączeniu dodatków należy zachować przysłowiowy umiar. Choć boho dopuszcza różnorodność stylów, a także mix wzorów, kolorów i struktur, pomieszczenia urządzone w tym stylu powinny zachować swoją funkcjonalność.
Drewniane dodatki, naturalne materiały
Drewniane dodatki oraz ozdoby wykonane z naturalnych materiałów są niezastąpionym elementem dekoracyjnym wnętrz urządzonych w stylu boho. Trudno sobie zatem wyobrazić, aby znalazły się w nich tradycyjne firany. Za to świetnie będą się prezentowały rolety rzymskie, zwłaszcza wykonane z ekologicznych tkanin. Utrzymane w naturalnej, wyrazistej kolorystyce będą nie tylko efektowną dekoracją okien, ale przede wszystkim funkcjonalną osłoną przeciwsłoneczną. Efektywnie ochronią również naszą prywatność. Podobne zastosowanie znajdą żaluzje drewniane. Są one produkowane z wysokogatunkowych, naturalnych materiałów idealnie wpasowujących się w styl boho. Nie tylko będą niepowtarzalnym elementem dekoracyjnym, podkreślającym wystrój i klimat wnętrza, ale przede wszystkim umożliwią płynną regulację ilości przenikającego do środka światła.