Żaluzje fasadowe a rolety – główne różnice
Regulacja kąta nachylenia lamel to najważniejsza z różnic pomiędzy żaluzjami fasadowymi a innymi systemami. W roletach montowanych na zewnątrz można zmienić tylko wysokość położenia osłony, co sprawia, że przez nieosłonięty fragment docierają wszystkie promienie słoneczne. Możliwość regulacji kątowej sprawia zaś, że użytkownik może płynnie dostosowywać natężenie promieni słonecznych. Co ważne, w żaluzjach fasadowych, podobnie jak w roletach, jest możliwość całkowitego lub częściowego ich zwinięcia (chociażby do połowy wysokości okna).
Kiedy warto zastanowić się nad montażem?
Specyfika działania żaluzji fasadowych sprawia, że ich montaż możemy przeprowadzić w różny sposób: do ściany, konstrukcji elewacji czy ramy okna, niezależnie od sytuacji architektonicznej budynku. Każdy typ żaluzji fasadowych dostępny jest w szerokiej palecie kolorystycznej, dzięki czemu można dopasować je do architektury budynku oraz do innych detali.
Obecnie coraz więcej obiektów wyposaża się w klimatyzację. Montaż żaluzji fasadowych zewnętrznych to świetne uzupełnienie, współgrające z zaawansowanymi systemami wentylacyjnymi. Montaż zewnętrzny żaluzji sprawia, że odbijają promienie słoneczne, co wpływa na redukcję ciepła w pomieszczeniach i tym samym na wydajność klimatyzatorów. Przekłada się to bezpośrednio na znaczące ograniczenie kosztów eksploatacyjnych obiektu.
Montaż
Ze względu na sposób montażu wyróżnia się żaluzje fasadowe tradycyjne (z prowadzeniem linkowym lub prowadnicami), podtynkowe, naokienne oraz samonośne. Wszystkie typy żaluzji różnią się między sobą, a wybór odpowiedniej zależy od specyfiki budynku.
Żaluzje fasadowe podtynkowe montuje się pod ociepleniem budynku. Specyfika sprawia, że na etapie projektu budowy lub modernizacji obiektu, wykonawca powinien przygotować odpowiednie nadproża oraz powiększyć otwory okienne do rozmiaru pozwalającego na zamocowanie żaluzji.
Żaluzje fasadowe naokienne są montowane wraz z oknami. Elementy konstrukcyjne osadza się wraz z oknem. Podobnie jak w systemie podtynkowym także tutaj należy przygotować większy rozmiar otworu okiennego, co pozwoli na właściwe umieszczenie skrzynki.
Warto również zwrócić uwagę na żaluzje fasadowe samonośne. Są najbardziej komfortowym rozwiązaniem pod względem łatwości montażu w trudnych warunkach architektonicznych. W rozwiązaniu tym elementem nośnym żaluzji są prowadnice, na których spoczywa cała żaluzja. Osłona może być wówczas montowana m. in. do fasady budynku lub konstrukcji okna.
Walory dodatkowe
Poza zabezpieczeniem przed promieniami słonecznymi czy niechcianymi spojrzeniami, żaluzje fasadowe zapewniają zwiększony komfort akustyczny wewnątrz budynku. Są ponadto łatwe do utrzymania w czystości i obsłudze. Gustowne i wytrzymałe na warunki atmosferyczne żaluzje fasadowe są polecanym rozwiązaniem w każdym nowym lub remontowanym budynku mieszkalnym.