Pochodzenie stylu prowansalskiego
Pola obfitujące w wonną lawendę, bezkresne przestrzenie, zieleniejące od trawy wzgórza, kamienne domostwa – tak do dziś wyglądają niezurbanizowane obszary południowo-wschodniej Francji, gdzie nadal żyje się nieśpiesznie i w zgodzie z naturą. Prowansalskie krajobrazy były wdzięcznym tematem malarskim – tamtejsze pejzaże umiłowali sobie przede wszystkim impresjoniści. Także dziś, kiedy Prowansja cieszy się powodzeniem pośród turystów, nadal można liczyć tutaj na ciszę i niepowtarzalny klimat. Styl prowansalski to wzorzec chętnie powielany, zdający egzamin również w Polsce.
Kolorystyka stylu prowansalskiego opiera się na połączeniu bieli oraz odcieni pastelowych. Przytulne przestrzenie o delikatnych barwach pełne są detali odwołujących się do dziedzictwa dawnych lat. Do wzorców ponadczasowych, prostych, ale zarazem nietuzinkowych. Estetyka domowej przestrzeni kojarząca się z wakacyjnym wypoczynkiem i relaksem, to klucz do zrozumienia stylu. Dodatki, jak pastelowa roleta rzymska do kuchni, wpisują się doskonale w oczekiwania domowników. Styl prowansalski z oczywistych względów polecany jest nie tylko do aranżacji domowej przestrzeni, ale też w domkach letniskowych.
Rolety rzymskie – kolorystyka w stylu prowansalskim
Pierwszym pomysłem są nowoczesne rolety rzymskie w kolorze bieli. Jednak ze względów praktycznych rozwiązanie to może się nie sprawdzić. Zamiast tego lepiej zdecydować się na szary lub ciepły beż. Również subtelne odcienie pomarańczowego, niebieskiego i żółtego są dobrym pomysłem na kolor rolet rzymskich. Poza jednobarwnymi, uznaniem cieszą się rolety z motywami roślinnymi, zwłaszcza lawendy, zboża, owoców i polnych kwiatów.
Prosty montaż rolet rzymskich
Nowoczesne rolety rzymskie są przyjazne w montażu. Można je przymocować na kilka sposobów. Pierwszym jest osadzenie na skrzydle okiennym. Kolejną propozycją jest wykorzystanie szyny (przytwierdzanej do ściany lub sufitu). Przy podejmowaniu decyzji trzeba kierować się preferencjami osobistymi oraz możliwością przymocowania w danym pomieszczeniu. Dlatego też trzeba zwrócić, m. in., aby rolety montowane w pomieszczeniach wymagających częstego wietrzenia, nie przeszkadzały w zamykaniu i otwieraniu okien.
Rolety rzymskie – jaki materiał wybrać
Przy stylu prowansalskim najbardziej oczywiste są naturalne tkaniny – len i bawełna. Ponadto powszechnie używa się sztucznych tkanin, takich jak poliester i poliamid.
Przy wyborze materiału wskazane jest, aby kierować się nie tylko rodzajem, ale też strukturą oraz grubością. Roleta rzymska w kuchni powinna być wykonana z materiałów bardziej odpornych na działanie wilgoci oraz brudu, od tej w sypialni.
Dlatego też zamiast rolet z lnianych, bawełnianych czy zamszowych, lepszym wyborem będą wykonane z poliestru lub poliamidu. Materiały te dłużej zachowują kolor oraz są bardziej odporne na plamy. Wiele zabrudzeń można usunąć, korzystając z wilgotnej gąbki i delikatnego detergentu. Z kolei grubość i kolor tkanin powinno dobierać się pod kątem nasłonecznienia związanego z usytuowaniem okna.