Żaluzje fasadowe z każdym rokiem zyskują na popularności ze względu na swoją funkcjonalność oraz możliwości technologiczne, takie jak współpraca z czujnikami pogody oraz podłączenie do systemów inteligentnego domu. To nowoczesne i bardzo eleganckie osłony okien i drzwi montowane na zewnątrz budynków. Ich głównym zadaniem jest ochrona pomieszczeń przed zbytnim nasłonecznieniem, regulowanie temperatury we wnętrzach oraz wspomaganie pracy klimatyzacji, co przekłada się na realne oszczędności.
 

Atuty żaluzji fasadowych i ich zastosowanie

Niewątpliwym atutem, wynikającym z posiadania żaluzji fasadowych, jest ograniczenie dopływu światła słonecznego i przegrzewania się pomieszczeń w upalne dni, możliwość regulacji dopływu światła dziennego oraz zmniejszenie kosztów pracy klimatyzacji. Żaluzje fasadowe doceniają przede wszystkim właściciele domów z dużymi powierzchniami szklanymi, gdzie większość innych rozwiązań się nie sprawdza. 

Stosując żaluzje fasadowe nie doprowadzimy do przegrzania pomieszczeń, a co za tym idzie nie ma wówczas konieczności wydawania pieniędzy na ich intensywne schładzanie. Ponadto schładzając dom żaluzjami fasadowymi, nie musimy rezygnować z naturalnego światła, a wręcz mamy możliwość sterowania jego dopływem. 


Żaluzje fasadowe świetnie sprawdzą się na bardzo dużych oknach czy szklanych elewacjach – mogą być dużo szersze od rolet, ponieważ są lżejsze. Poza funkcją schładzania domu, należy podkreślić to, że w przeciwieństwie do rolet, żaluzje fasadowe nie powodują całkowitego zaciemnienia pomieszczeń. Dzięki odpowiednio ułożonym lamelom, światło może opierać się o nie, oddając tym samym ciepło na zewnątrz, a do wnętrza trafia już tylko światło rozproszone. Mamy tym samym zapewnioną dobrą izolację naszych wnętrz przed przegrzaniem, dopływ naturalnego światła, a dodatkowo możemy nadal podziwiać widok za oknem, będąc w pełni osłoniętymi przed czujnym wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. 

Kiedy w słoneczny dzień mamy ochotę na rodzinne kino, ale światło dzienne uniemożliwia nam korzystanie z TV czy projektora, żaluzje fasadowe zaciemnią nam pomieszczenie. Efekt zaciemnienia jest też zależny od zastosowanych w naszych żaluzjach profili. Do najbardziej popularnych należą te w kształcie litery „C” i „Z”. Cechą charakterystyczną profilu „C” jest możliwość otwierania i zamykania żaluzji w zakresie 180°. Zapewnia to płynne sterowanie kątem pochyłu lameli, a tym samym swobodną regulację ilości światła przenikającego do wnętrza. Lamela „Z” (obrót lameli o 90°) nadaje bryle budynku bardziej dynamiczny charakter. Wyróżnia ją uszczelka wyciszająca, a sam kształt „Z” zapewnia lepsze odbicie promieni słonecznych przy mniejszym stopniu zaciemnienia pomieszczeń.
 

Automatyka pogodowa a komfort użytkowania żaluzji fasadowych

Dzisiejsza technologia pozwala na podłączenie żaluzji fasadowych do systemu inteligentnego domu oraz wyposażenie ich w czujniki pogodowe. Dzięki zastosowaniu automatyki pogodowej, nasze żaluzje będą monitorowały warunki atmosferyczne takie jak: temperatura na zewnątrz, nasłonecznienie, prędkość wiatru czy opady deszczu. Czujniki pogody sprawią, że żaluzje same dostosują automatycznie swoje położenie, uwzględniając aktualną pogodę.

Kiedy czujniki pogody, zamontowane w żaluzjach fasadowych, wykryją intensywne nasłonecznienie, włączają automatycznie system zamykania się żaluzji, aby zredukować nagrzewanie się pomieszczeń. Inną korzyścią wynikającą z posiadania czujników pogodowych jest zwolnienie domowników z ręcznego dostosowywania żaluzji do warunków atmosferycznych. Ponadto, żaluzje fasadowe z czujnikami pogody optymalnie dostosowują poziom światła, jakie znajduje się wewnątrz i zapobiegają oślepianiu. 


Inteligencja tego systemu polega także na tym, że czujniki pogody, kiedy wykryją spadek temperatury, automatycznie mogą podnieść żaluzje, wpuszczając więcej światła i ciepła. Wieczorem czujniki mogą ustawić żaluzje poziomo lub zupełnie je podnieść. Czujniki pogody kontrolują także natężenie wiatru, a przy silnych wichurach system może automatycznie żaluzje podnieść.

Z pewnością zastosowanie w domach systemu żaluzji fasadowych z czujnikami pogody sprawi, że nasze domy staną się praktyczne, eleganckie, ale przede wszystkim ekonomiczne i ekologiczne. 
Anwis w liczbach
1000
dystrybutorów w całej Polsce
42 państwa
eksport na cały świat
3000
instalacji dziennie
801 88 99 22